אתר, כולל האתר הזה "חליפת מילים", מאוחסן על שרת במקום כלשהו, כמו שמגורים בתוך דירה – שחייבת להיות בתוך בניין מגורים והיא אינה צפה באוויר. דימיון נוסף, אנו בוחרים את דירת המגורים, או הבית, על פי מספר גורמים, כמו מיקום, גודל וכו' וכך אנו בוחרים גם את מקום האיחסון של האתר ובדומה, לפני קבלת ההחלטה אנו בודקים שורה של גורמים.
המחירים של איחסון אתרים נעים בטווח רחב של מחירים, ממחיר חודשי של דולרים בודדים ועד אלפי דולרים לחודש, כמובן בהתאם לצרכים השונים של אתרים (מן הסתם אתר קטן אינו בעל אותם צרכים כמו אתר ענקי).
ראוי לציין, כי משום מה, דמי האיחסון על שרתים בארץ הרבה יותר יקרים מאלה שבחו"ל, מה גם שהשרתים בחו"ל מעניקים הרבה יותר מאלה שבארץ – ומשום כך למי שאין לו בעיות שפה (אנגלית) הרבה יותר זול ומעשי להשתמש בהוסטינג בחו"ל (מזכיר משהו לגבי מלונות בארץ…?) , יחד עם זאת, לבד מבעיית האנגלית, מיקומם של השרתים בישראל נותן יתרונות שאין לזלזל בהם, כמו מהירות עליה גדולה יותר של האתר וכמו-כן (שוב העברית…) תמיכה ושירות לקוחות שפה העברית (אך כאן חשוב לבדוק את איכות השירות)
הנתונים הדרושים לצורך בחירת איחסון
• סוג האתר: עבור אתר קטן לצורכי בלוג, תדמית, או עסק קטן שאינו צפוי למשוך יותר מכמה מאות גולשים ביום ניתן להסתפק בשרתים בחו"ל, שבמחיר של דולרים בודדים לחודש (פחות מ-10 דולרים בחודש), מספיקים שרת משותף ((shared hosting, העשוי לאחסן אתרים נוספים, מכל פינה בעולם. החיסרון כאן שמהירות העליה והתגובה של האתר עלולה להיות נמוכה יותר מאתר היושב על שרת משל עצמו (וגם מאתר היושב על שרת בארץ). חיסרון נוסף הוא שבעיה המתעוררת באתר אחר על אותו שרת עלולה לפגוע גם באתרים האחרים על אותו שרת.
לעומת זאת, בעלי אתרים גדולים ונפח תעבורה גדול צריכים לרכוש אחסון על שרת פרטי, או על שרת פרטי וירטואלי VPS)). בהתאם, המחירים גבוהים הרבה יותר ועשויים להגיע אף למאות דולרים לחודש. במקביל, היתרונות ברורים, מהירות גבוהה יותר, נפח גדול הרבה יותר ונגישות גבוהה של הגולשים.
• כמה נפח איחסון לקחת: ההיצע רחב מאד, החל ממגה בייטים בודדים ועד נפח בלתי מוגבל. בתחום זה אין מקום לדבר על פחות מ-200 מגה בייטים עבור אתרי תדמית ועסקים קטנים, במיוחד כאשר מתכוונים לעדכן את האתר באופן קבוע (מאד חשוב מבחינת קידום האתר!). יש לדעת, כי צריכת הנפח אכן עולה כאשר משתמשים לא במערכת סגורה אלא במערכת ניהול תוכן כמו וורדפרס, שבה ניתן להוסיף אינסוף דפים, פוסטים, תמונות. כדאי אפילו לחשוב לטווח ארוך יותר ולקנות איחסון של לפחות 1 ג'יגה בייט
• מספר הדומיינים שניתן לאחסן: בארץ בעיקר, מרבית שירותי האחסון מאפשרים (למה?!) לאחסן מספר מצומצם של דומיינים (שמות מתחם, כלומר השם שנרכש, בנפרד, עבור האתר) ולרוב רק אחד. המשמעות (אהה!) היא שחובה לרכוש עבור כל דומיין ואפילו על הפניית דומיינים, איחסון נוסף. משום כך, חשוב לרכוש אם בארץ ואם בחו"ל, חבילות איחסון המאפשרות מספר דומיינים – ואף מספר בלתי מוגבל של דומיינים. המחירים, אגב, כלל אינם גבוהים.
• תמיכה במספר מסדי נתונים: מרבית האתרים המוקמים בנויים עם מערכות ניהול התוכן וורדפרס שהיא הנפוצה ביותר כיום. לצידה קיימות מערכות פופולאריות מאד אחרות במיוחד ג'ומלה ופחות ממנה, דרופאל. כל אחת מהן מחזיקה מסד נתונים המשמש אותה ולכן חשוב מאד לבדוק את שרתי האיחסון כוללים תמיכה במסדי נתונים וכמובן במספר מסדי נתונים על אותה חבילת איחסון – שיהיו הכרחיים במידה ולא תסתפקו בבלוג או באתר אחד.
• מספר חשבונות אי-מייל: אם לאתר יש מספר מנהלים או משתמשים, שזקוקים לכתובת אי-מייל ייחודית שלהם באתר, חשוב לוודא שהחבילה אכן כוללת מספר בלתי מוגבל של תיבות דואר.
• גישת FTP – בדומה לתיבות הדואר יש לוודא שאין הגבלה של מספר חשבונות ה-FTP שניתן לפתוח – הדבר חשוב מאד לניהול ע"י מספר גורמים באירגון או בעסק ואף כדי לאפשר תמיכה ותחזוקה ע"י גורם שלישי.
• לוח בקרה: כאמור, מערכות ניהול התוכן הנפוצות כיום הן וורדפרס, ג'ומלה, דרופאל ועוד. כדי לעבוד איתן באופן יומיומי ונוח, חשוב שמימשק העבודה עם שרת האיחסון לא יהיה FTP בלבד, אלא יכלול לוח בקרה נוח לשימוש ונפוץ. רצוי ומומלץ לבחור בשרת איחסון בעל לוח בקרה מסןג cPanel – הנוח, הנפוץ והידידותי ביותר.
• תמיכה: סוג התמיכה המוצע ע"י חברת האיחסון הוא חיוני ביותר ואסור להתפשר עליו. יש לזכור שתמיד, אבל תמיד, יתכנו בעיות באתר ולכן אסור להתפשר בנקודה זו: מומלץ לבחור באיחסון הכולל תמיכה 24 שעות ביממה, בעל תמיכה בטלפון, במייל ובצ'אט – ע"י תומכים של חברת האיחסון עצמה ולא ע"י שירות של צד שלישי.

UA-50200604-1